asistent pedagoga v MŠ

Vytvořeno: 10.11.2022
Dobrý den, mám dotaz, zda je možné získat asistenta pedagoga v mateřské školce k dítěti (4,5 roku), které má diagnostikovánu celiakii, tudíž se nemůže ve školce stravovat, dle sdělení učitelek nemají na to kapacitu, ohlídat, aby dítě snědlo opravdu jen své donesené jídlo, dále ho vylučují z aktivit - nyní například sdělili, ať nechodí zítra do školky, protože budou péct svatomartinské rohlíčky. Děkuji Vám za odpověď.
R.Hetzeová

Odpověď:

Dobrý den,

učitel určitě nemůže (tedy alespoň na oficiální rovině ne) jen tak říct rodičům dítěte, ať dítě do školy zítra nechodí – jakmile jednou mateřská škola přijala dítě ke vzdělávání, je povinna ho vzdělávat, a pedagog nemůže rodičům říct, že zítra jejich dítě vzdělávat nebude. Zároveň ale chápu, že učitelé nemohou neustále dohlížet na všechny přítomné dětí a pokud dítě ještě nemá dostatečně rozvinutou seberegulaci, je potřeba najít nějaké řešení, které by minimalizovalo riziko vzniku zdravotních problémů u dítěte.

V běžných (ne-speciálních) školách platí, že o zřízení a financování pozice asistenta pedagoga rozhoduje školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologická poradna nebo speciálně pedagogické centrum), které vždy vyšetří konkrétní dítě a rozhodne, zda speciální vzdělávací potřeby dítěte jsou natolik závažné, že je potřeba pozici asistenta ve třídě pedagoga zřídit. Můžete se tedy zkusit objednat s dítětem do Vaší místní pedagogicko-psychologické poradny a uvidíte, zda Vám na základě vyšetření poradna podporu asistenta pedagoga doporučí (osobně se obávám, že pravděpodobnost, bohužel, není příliš vysoká, ale zkusit to určitě můžete).

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět