Podpůrná opatření

Vytvořeno: 10.11.2022
Dobrý den poradno.Prosím o dvě rady.
1.) Jako AP jsem na škole 6.rokem. Od začátku šk.roku máme v 6. třídě žáka s PO4, od ŠPZ je doporučení-podpora AP v průběhu celého dne. V mojí pracovní náplni je být ve třídě všechny hodiny dle rozvrhu (27), přestávky, případně doprovod na obědy. Práce je to nesmírně, především psychicky, náročná. Je možné zažádat ŘŠ o vyšší plat z tohoto důvodu? Předpokládám, že škola dostává vyšší prostředky od státu na PO4.
2.) Pracovní smlouva uvádí úvazek 75% z rozvrhu... týdenní úvazek 27 hodin. Nechybí někde 3 hodiny? Nerozumím, zda je někde uvedena a hrazena nepřímá práce .
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

škola dostává finanční prostředky na plat asistenta pedagoga nikoli podle stupně podpůrných opatření (ten může mít vliv na rozsah úvazku asistenta pedagoga), ale podle požadavku na výši vzdělání asistenta pedagoga, o kterém rozhoduje školské poradenské zařízení - když poradenské zařízení doporučí asistenta na vyšší kvalifikační úrovni (musí mít maturitu), škola dostane dotaci odpovídající osmé platové třídě, když poradenské zařízení doporučí asistenta na nižší kvalifikační úrovni (nemusí mít maturitu), škola dostane dotaci odpovídající páté platové třídě. Pozor ale, výše dotace ještě neznamená, že vedení školy musí nutně asistenta do příslušné platové třídy zařadit - je možné, že škola dostane dotaci odpovídající osmé platové třídě, vedení ale asistenta zařadí do sedmé platové třídy a zbylé prostředky mu dá třeba v rámci osobního ohodnocení. Jinými slovy řečeno, plat asistenta záleží primárně na výši státní dotace, sekundárně pak na rozhodnutí vedení školy. 

V úvazku asistenta pedagoga by měla být zastoupena z 90 % přímá pedagogická činnost a z 10 % nepřímá pedagogická činnost. Máte-li úvazek 0,75, měla byste mít týdně 27 hodin přímé pedagogické činnosti a 3 hodiny nepřímé pedagogické činnosti (zahrnuje třeba účast na poradách, konzultace s učiteli, dohledy o přestávkách, přípravy, studium ad.). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět