Informace matce dítěte.

Vytvořeno: 15.11.2022
Dobrý den,chci se zeptat. Matka dítěte u kterého jsem asistent mě požádala,jestli můžu zjistit čas,kdy končí její syn kroužek,který je v družině.
Na to mi bylo vychovatelkou oznámeno, že ať si matka zavolá jí. Že ona je vychovatelka.
Myslím si,že jako asistent tyto informace můžu předat i já. Prosím o váš názor. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

pravidla komunikace s rodiči žáka záleží vždy primárně na tom, jak si je ve škole nastavíte. Je pravda, že i podle vyhlášky (č. 27/2016 Sb., § 5) má asistent pedagoga pracovat "podle pokynů jiného pedagogického pracovníka" - v družině tedy asistent má pracovat podle pokynů vychovatele; a pokud vychovatel trvá na tom, že si chce komunikaci s rodiči žáků zajišťovat sám, asistent by to měl respektovat.

Na druhou stranu ale ve většině škol, které znám, jsou asistenti pedagoga běžně do komunikace s rodiči žáka zapojeni, a v těchto případech doporučujeme dvě pravidla: 1) U složitějších informací (školní prospěch, chování žáka apod.), ať asistent odkazuje rodiče raději na učitele nebo vychovatele. 2) Jednodušší informace (třeba právě to, kdy končí kroužek) ať klidně sdělí asistent rodičům sám, ale ať potom při nějaké blízké příležitosti informuje (o proběhnuvší komunikaci s rodičem) i učitele nebo vychovatele.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět