Vzdelani

Vytvořeno: 10.01.2023
Dobrý den. Mám vystudovaný bakalářský program specializace v pedagogice, obor sociální prevence a patologie. Lze s tímto oborem dělat asistenta pedagoga nebo je třeba další vzdělání? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

omlouvám se, ale nemám pro Vás jednoznačnou odpověď, v daném případě totiž bude hodně záležet na interpretaci ředitele, který by Vás na pozici asistenta pedagoga přijímal. Totiž: Požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga jsou stanoveny v § 20 zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.), podle kterého je možné kvalifikaci získat (mimo jiné i): „vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd“. Pokud by ředitel, který by Vás na pozici asistenta pedagoga přijímal, vycházel z názvu Vámi vystudovaného oboru, patrně by nepovažoval dosaženou kvalifikaci za dostatečnou; pokud by ale vycházel z názvu Vámi vystudovaného studijního programu (a zákon v požadavcích mluví o studijním programu, nikoli oboru), asi by Vaší kvalifikaci vyhodnotil jako dostatečnou, protože název programu pedagogické zaměření explicitně zmiňuje.

Zvažte, zda si toto nechce nechat potvrdit ještě dotazem na MŠMT – jejich stanovisko by mělo být pro přijímajícího ředitele určující.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět