Střední soukromá škola

Vytvořeno: 10.05.2023
Dobrý den,
je možné žádat - z pozice rodiče, který má dítě studující na střední soukromé hudební škole - školu o asistenta pedagoga. Student má diagnostikovaný PAS . Na střední školu šel z jiné než české základní školy, kde podpůrná opatření neměl.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

praxe v přidělování asistentů pedagoga je v současné době založena na doporučeních tzv. školských poradenských zařízení (pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra). Škola sama o umístění asistenta pedagoga do třídy nerozhoduje. Když ale konkrétnímu žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami poradenské zařízení doporučí asistenta pedagoga, škola automaticky dostane od státu peníze na plat asistenta, a následně škola asistenta pedagoga ve třídě, do které žák dochází, zaměstná. 

V první řadě bych Vám tedy doporučoval, abyste se obrátili na školské poradenské zařízení - pokud ještě nejste v žádném poradenském zařízení registrováni, vyhledejte si nejbližší SPC (speciálně pedagogické centrum), které se věnuje žákům s PAS, následně objednejte syna do SPC na diagnostické vyšetření a při vyšetření pak pracovníky SPC požádejte, zda by v doporučení podpůrných opatření nezvážili i možnost doporučit k Vašemu synovi asistenta pedagoga. 

S přáním všeho dobrého,   

Zbyněk Němec, 

Nová škola, o.p.s.

«   zpět