Nahlížení do dokumentu

Vytvořeno: 11.05.2023
Dobrý den, chci se zeptat zda AP může nahlížet do zprávy dítěte od PPP, zda je mu je ze zákona přístupná, nebo s tím musí souhlasit rodiče. Myslím tím zdravotní zprávu (informace o dítěte)
Většinou se u těchto zpráv na konci uvádí rozsah hodin podpůrného vzdělávání dítěte.
A Pokud mi vedení školy neposkytne dostatečné informace, mohu se jako AP spojit a komunikovat s PPP o dítěti samostatně. Děkuji Barbora

Odpověď:

Dobrý den, 

to, zda asistent pedagoga může či nemůže nahlížet do dokumentace, kterou si škola k žákovi vede, záleží čistě jen na rozhodnutí vedení školy. Formálně tomu ale nic nebrání - asistent pedagoga je, stejně jako všichni ostatní pedagogičtí pracovníci, podle školského zákona vázaný mlčenlivostí o citlivých údajích o žákovi, neexistuje tedy žádný formální důvod, proč by asistent nemohl nahlížet do zprávy (resp. doporučení) z PPP. Souhlas zákonného zástupce žáka k tomuto není potřeba.

Ze své pozice pedagogického pracovníka asistent pedagoga samozřejmě může komunikovat se zákonnými zástupci žáka a získávat informace o žákovi i od nich, v optimálním případě by ale o takové komunikaci mezi asistentem a rodiči žáka vždy měl vědět i učitel, který v praxi práci asistenta pedagoga řídí. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec,

Nová škola, o.p.s.  

«   zpět