asistent pedagoga bez maturity

Vytvořeno: 18.05.2023
Dobrý den, ráda bych si ověřila, zda mohu vzít slečnu na pozici asistenta pedagoga (k podpůrnému opatření), která nemá dodělanou maturitu z předškolního a mimoškolního vzdělání, avšak od září bude pokračovat na dálkovém studiu, aby si maturitu dodělala (2 roky do dokončení). Kurz pro asistenty nemá.
Děkuji za odpověď, Kristýna Joklová

Odpověď:

Dobrý den, 

požadavky na kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle § 20 zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.). Zákon rozlišuje asistenty pedagoga na vyšší kvalifikační úrovni (v doporučení z poradenského zařízení označovaní kódem "P2"), kteří musí mít maturitu a nějaké pedagogické vzdělání (buď v pedagogickém oboru anebo v kurzu pro asistenty), a asistenty na nižší kvalifikační úrovni (v doporučení "P4"), u kterých stačí ukončené základní vzdělání a k tomu pedagogické vzdělání (buď v pedagogickém oboru, nebo v kurzu). 

Vaše uchazečka nemá ani maturitu, ani kurz, proto není ani na jednu z výše uvedených dvou variant kvalifikovaná. Nicméně podle § 22 (odstavec 7) zákona můžete zaměstnat i nekvalifikovaného uchazeče, pokud se Vám na danou pozici nikdo kvalifikovaný nehlásí. Pokud tedy nemáte jiného zájemce o danou pozici, můžete uchazečku dočasně přijmout jako nekvalifikovanou. Až si dotyčná dodělá maturitu z předškolní a mimoškolní pedagogiky, získá kvalifikaci na obě úrovně asistentské profese. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

 

«   zpět