Asistent pedagoga v DS

Vytvořeno: 05.09.2023
Dobrý den,

V Dětské skupině máme chlapečka (3 roky), kterému byl diagnostikován atypický autismus. Lékař doporučil asistenta pedagoga na celý den pobytu v DS. Ráda bych se zeptala, jak je možné o asistenta pedagoga požádat? Má na AP v DS nárok? Za kým jdou náklady AP?
Chlapeček je u nás zvyklý i na malý počet dětí a rodiče by ho neradi přendavali do statní MŠ. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

to je bohužel poměrně složitá situace. "Nárok" na asistenta pedagoga (resp. "nárok" na státní dotaci, ze které je asistent pedagoga hrazen) vzniká až na základě doporučení školského poradenského zařízení (pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra), doporučení lékaře k tomu nestačí. I když školské poradenské zařízení asistenta doporučí, toto doporučení platí pouze pro školy a školská zařízení - u dítěte předškolního věku doporučení platí pro veřejné i soukromé mateřské školy, neplatí ale pro zařízení, která nejsou ve školském rejstříku. Dětská skupina není školou, není ve školském rejstříku, proto se na ni doporučení školského poradenského zařízení nevztahuje, a proto ani dětská skupina nemůže na základě doporučení dostat dotaci na plat asistenta pedagoga.

Obávám se tedy, že rodiče dítěte mají jen dvě možnosti - buď získat doporučení ze školského poradenského zařízení a umístit chlapce do mateřské školy (veřejné nebo soukromé), kde mohou mít podporu asistenta pedagoga, anebo nechat chlapce v dětské skupině a sehnat mu osobního asistenta (naneštěstí ale osobní asistence je, na rozdíl od podpory asistenta pedagoga, službou, za kterou rodiče dítěte musí platit).

Zároveň, pokud byste chtěli mít jistotu, můžete zkusit ještě oslovit s dotazem ministerstvo školství, třeba by šla uplatnit nějaká výjimka, o které my nevíme.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět