Využití AP

Vytvořeno: 12.09.2023
Dobrý den,
chci se prosím zeptat,zda je možné využít sdíleného AP v MŠ na odpolední spaní u dětí,ale v jiné třídě než jsou integrované děti, které má na starosti? Zkrátka, AP pak není u daných dětí ráno jak má,ale přijde později do jiné třídy a dělá v podstatě práci pedagoga.
Může toto vedoucí nařídit?
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

ne, toto by se běžně v práci asistenta pedagoga stávat nemělo. (Respektive toleruje se to výjimečně, jako mimořádné a jednorázové řešení třeba při neočekávané absenci jiného pedagoga, určitě by se to ale nemělo stávat pravidelně.)

Podle § 16 školskéhozákona je totiž asistent pedagoga v běžné (ne-speciální) mateřské škole oficiálně zaměstnán na doporučení školného poradenského zařízení (PPP nebo SPC) jako podpůrné opatření ve vzdělávání konkrétního dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami. V praxi pak asistent buď má pomáhat dítěti, ke kterému je doporučen, nebo má pracovat s ostatními dětmi dané třídy tak, aby sám učitel měl na práci s dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami více času. Využití takového asistenta v jiné třídě ale odporuje doporučení ze školského poradenského zařízení (a tím odporuje i zákonu) a je tedy neoprávněné. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.  

«   zpět