Povinnosti AP

Vytvořeno: 09.07.2025
Dobrý den, prosím o radu, kkterá se týká náplně práce AP u dítěte s PO 3. Jde o dítě, které je v MŠ stále na plenkách a určitě ještě do budoucna bude. Náplň práce AP má "pomoc při sebeobsluze", údajeně toto zahrnuje toto i pravidelné přebalování dítěte.Ap to celý rod dělá, ale zdá se mi, že je to dost nad rámewc jejich povinností v souladu s katalogem prací. Rodiče jsou si toho vědomi a navíc se výslovně nepřejí, abychom dítě k "odplenkování" motivovali a jakkoli vedli.
Rodiče jsou ochotni přispívat částku na osobního asistenta. Nechci toto řešit další osobou ve třídě, ale spíše příplatkem pro AP, která několikrát denně přebaluje, přetože je pedagogickým pracovníkem. Při různých školeních a dotazech směřovaných "výše" se dozvídám různé informace a jsou dost nejednotná. Jednou mi bylo řečeno:
"Podle metodiky MŠMT je AP primárně pedagogickým pracovníkem, nikoli pečujícím či zdravotnickým pracovníkem. Pokud se AP podílí na drobné hygieně (např. pomoc při WC, výměna plenek), musí to být dobrovolné a písemně upravené (např. v náplni práce, pracovní smlouvě nebo dohodě o rozšíření kompetencí). ", podruhé jsem dostala informaci, že pomoc při sebeobsluze plně zahrnuje přebalování.
Pokud jsou rodiče ochotni přispět, dala bych peníze ráda pro AP, ale nevím, jaká cesta v souladu s legislativou, a pokud vůbec, existuje.
Jedinou cestou mne napadá sponzorský dar, který by byl uvolňován na příplatek, popř. odměnu pro AP. Je jiná cesta?
Velmi děkuji
Mgr. Marcela Klatovská ředitelka ZŠ a MŠ Uherčice, okres Břeclav

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve bych rád zdůraznil, že pomoc asistenta pedagoga při přebalování dítěte v MŠ je podle všech závazných předpisů zcela v pořádku. Zmiňujete v tomto ohledu odpověď, která tvrdí opak s odkazem na údaje „podle metodiky MŠMT“ – tato odpověď je ale zavádějící, primárně protože MŠMT žádnou metodiku, která by zpracovávala náplň práce asistenta pedagoga, nemá. Jediné, co je v tomto ohledu závazné, je ustanovení vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška č. 27/2016 Sb., ve znění pozdějších novelizací), která v § 5 jasně uvádí, že mezi hlavní činnosti asistenta pedagoga patří i nezbytná pomoc dětem a žákům „při sebeobsluze a pohybu“. Žádný další závazný dokument pak přesně nestanovuje, co všechno by mělo patřit do kategorie pomoci při sebeobsluze, v praxi se do této oblasti ale běžně řadí i pomoc dětem/žákům při hygieně, na toaletě nebo při přebalování.

Co se týká dodatečného financování asistenta pedagoga ze strany rodičů, tak formu sponzorského daru škole bych nedoporučoval – obecně platí, že pedagogické pracovníky by měl platit stát, nikoli rodiče žáků. Pokud by se rodiče dítěte chtěli s asistentkou domluvit na výkonu nějaké činnosti nad rámec její běžné práce (a znovu zdůrazňuji, že přebalování dítěte během pracovní doby do běžné práce AP ale patří), doporučoval bych jim uzavření dohody, která bude přímá a dvojstranná (mezi rodiči a asistentkou), bez zapojení školy.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět