Kurz asistenta pedagoga

Vytvořeno: 08.07.2021
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kurzů. Chtěla bych pracovat s dětmi a udělat si kurz asistenta pedag. Úplně nejsem moudrá, který kurz by pro mne byl vhodný. Mám SŠ s maturitou a pracovat bych chtěla 1.stupeň ZŠ nebo MŠ, pokud je to i v té MŠ možné. Problém je, že skoro při každém kurzu se píše o hodinách praxe, jelikož ale pracuji momentálně jinde, je pro mne složité splnit praxi. Jsou kurzy i bez praxe? Nebo jak se to v tomto případě řeší? Je nějaký rozdíl mezi kurzy pro ukončené základní vzdělání nebo pro ty, kteří mají i maturitu? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

pro získání kvalifikace asistenta pedagoga jsou určeny dva základní typy kvalifikačních kurzů: A. Kurz "studium pro asistenty pedagoga", který je dostupný i uchazečům bez SŠ vzdělání (stačí ukončené vzdělání základní), má rozsah min. 120 hodin, z čehož většinou 40 hodin bývá určených na praxi. B. Kurz "studium pedagogiky", kde je podmínkou ukončené SŠ vzdělání,  ve variantě pro asistenty pedagoga má předepsaný rozsah minimálně 80 hodin, a jeho součástí nutně nemusí být praxe (i když minimálně některé organizace zajišťující tyto kurzy praxi jako pevnou součást kurzu mají).

U "studia pedagogiky" byste se sice mohla porozhlédnout, zda by pro Vás nebyl dostupný některý tento kurz bez předepsané praxe, ve skutečnosti ale stejně budete mít problém v tom, že řada kurzů probíhá ve všední dny - i bez ohledu na praxi byste se tak stejně musela ze stávajícího zaměstnání ve dnech studia uvolnit. 

Alternativně lze někdy praxi (po domluvě v příslušném zařízení) absolvovat třeba v odpoledních hodinách (třeba v MŠ nebo ve školní družině) nebo o víkendech (výpomocí na škole v přírodě nebo třeba v dětském domově). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět